Get Adobe Flash player

Fındıklı'da organik bal çalışmaları

Rize'nin Fındıklı ilçesi Kaymakamı Erkan KılıçRize'nin Fındıklı ilçesi Kaymakamı Erkan Kılıç, organik üretim konusunda ilçelerinin, Türkiye'nin önde gelen yörelerinden biri olacağı söyledi.

10:38 11 Temmuz 2008, Cuma

Kılıç, yaptığı açıklamada, ilçenin Yaylacılar köyünden sonra Çağlayan Vadisi Gürcüdüzü mevkisini de organik arıcılık alanı yapma girişimlerinde bulunduklarını belirtti.

Gürcüdüzü'nde çevreyi olumsuz etkileyebilecek herhangi bir durum olmadığını, bu nedenle organik arıcılık açısından ideal bir bölge olduğunu dile getiren Kılıç, ''Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile gerekli yazışmaları yaparak burada organik bal üretimine geçmeyi hedefliyoruz. Doğal şartlarda yapılan bal üretimini, sertifikasyon kurumlarıyla anlaşarak sertifikalandırmayı da planlıyoruz'' dedi.

Yörede bal üretimi yapan üreticilerin organik bal üretimine istekli olduklarını, kendilerinin de Gürcüdüzü'ndeki mevcut altyapıyı destekleyecek her türlü girişimi yapacaklarını vurgulayan Kılıç, şunları söyledi:

''İlçemizdeki arı kovanlarının üçte biri bu bölgede bulunuyor. Şu anda bölgede 35 civarında bal üreticisi var. Yani yörede 20 ton civarında bal üretilebilir. Üretilen balın kilosu 50 YTL'den satılırsa bu, 1 milyon YTL'lik bir gelir anlamına gelir. Bunun yanında bal üreticisi ve kovanlarının artırılması ile gelir daha da artırılabilir. Sertifikalı organik bal üretimine geçtiğimiz takdirde ürettiğimiz bal daha da değerli olacak, yani elde edilen gelir artacaktır.''

Kılıç, Gürcüdüzü mevkisinin organik bal üretim merkezi haline getirilmesi ile Fındıklı'nın organik tarım merkezi olması yolunda önemli bir adım atmış olacaklarını ifade ederek, organik üretim konusunda ilçelerinin önümüzdeki dönemde Türkiye'nin önde gelen yörelerinden biri olacağına inandığını kaydetti.

Ahmet BakoğluYörede arıcılık faaliyeti ile uğraşan Ahmet Bakoğlu ise, yörenin organik bal üretimi için oldukça elverişli olduğunu söyledi.

Yörede arıcılık faaliyeti ile uğraşanların organik üretime geçmeyi istediklerini belirten Bakoğlu, ''Ancak en önemli sıkıntımız, organik bal üretimi yapılan yerlerin yerleşim yerlerinden uzak olması nedeniyle yaşanan barınma sorunu. Bu sorunun çözülmesi için kalıcı, sağlıklı, hijyenik koşullarda barınma imkanı sağlanmalıdır. Arıcılık yönetmeliğinde belirtildiği şekilde arı konaklama yerleri, fiili duruma göre harita üzerinde gösterilmelidir'' diye konuştu.

Haber kaynağı: Rize TV