Get Adobe Flash player

NEDEN ORGANİK ÜRETİM-NEDEN ORGANİK BAL

Dünyamızda hızla gelişen teknolojik gelişmelere paralel olarak yoğun ilaç ve gübre kullanımı, verimde önemli artışlara sebep olmuş, ancak bu artışa karşılık çevre ve insan sağlığına önemli zararlar verilmiştir. Bu olumsuz gelişmeyi ortadan kaldırmayı amaçlayan gelişmiş ülkelerde, organik tarım üretimini geliştirme ve yaygınlaştırma çalışmaları başlamıştır.

Organik arıcılık; Doğada bulunan polen ve nektarın arılar tarafından toplanarak bal ve diğer arı ürünlerine dönüştürülmesi işleminde, üretimden tüketime kadar tüm aşamalarda konvansiyonel besleme ve kimyasal ilaçlama yapmadan, doğal yapısı bozulmamış florada veya organik tarım alanlarında her aşamada kontrollü ve sertifikalı yapılan arıcılık faaliyeti olarak tanımlanmaktadır.

Doğu Karadeniz bölgesinin Kaçkar dağları eteklerinde sıralanan ve şuan arıcılık yapmış olduğumuz (Arılı vadisi-Çağlayan vadisi–Fırtına vadisi) Özellikle organik havza olarak ilan edilen ve organik üretimde öncü ilçe olan Hemşin vadisi,  bakir doğasıyla, sularıyla, çiçek yoğunluğuyla, endemik bitki örtüsüyle, üretilen arı ve arı ürünlerine nitelik kazandırmaktadır.

Organik bölgede, organik üretimden söz etmek gerekiyorsa;

Organik arıcılığın; çevrenin, tarım ve orman ürünlerinin korunmasına ve gelişmesine, polinasyon yolu ile bitkisel üretimin artmasına, arı ve arı ürünleri üretiminden elde edilen gelirin en az 10 kat artmasına katkı sağladığı, akademisyenlerce bilimsel verilerle ifade edilmektedir.

Bu bölgelerde yaşayan atalarımız tam da bugün aramış olduğumuz organik balları, diğer tüm ürünleri zaten doğal yollarla üretmekteydiler. Üretirken de doğayı bozmadan, kirletmeden, talan etmeden, bakir haliyle bizlere ve tüm dünyaya sunmalarından dolayı onlara minnetlerimizi ifade etmek zorundayız. Ancak; bizler, verimlilik ve kârlılık adına bu yapıyı bozmaya çalıştık.

2008 yılında Rize ili Fındıklı ilçesi Çağlayan vadisinde İlçe kaymakamı Erkan KILIÇ‘ın katkılarıyla düzenlenen etkinlikle, organik üretime geçişimizde verdiği desteklerden dolayı kendisine teşekkür ederiz. Geldiğimiz noktada, o dönemde ihtiyaçlarımız ve taleplerimiz olarak ortaya koyduğumuz birçok konunun, artık Bakanlık düzeyinde ele alınması, Tarım İl Müdürlüğümüz ve Arıcılar Birliğimizin katkılarıyla belli bir düzeye gelmesi, memnuniyet vericidir. Katkısı olan herkese bu vesileyle bölge arıcıları olarak memnuiyetlerimizi ifade etmek isterim.

Sonuç olarak; Akademisyen değiliz. Ancak arıcılıkta birçok arıcı gibi uygulamaya dayalı tecrübemiz vardır. Tecrübelerimizin, akademisyenlerin çalışmalarıyla desteklenmesini arzuluyoruz. ORGANİK BAL ÜRETİMİNDE en önemli unsur Bal mumudur. Sıradan mumlarda ciddi boyutta parafin mevcuttur. Birçok Avrupa ülkesinde yasak olan kimyasal ilaçların, ülkemizde satışa sunulması üzüntü vericidir. Bu noktadan hareketle, Mutlaka güvendiğiniz ve inandığınız kişilerden bal temin etmenizi veyahut her aşamasında kayıt ve kontrol altında tutulan markalı, Sertifikalı,  organik,  menşei belli olan arı ürünleri satın alarak uzun ömürlü, sağlıklı yaşamanızı dilerim.                                          

 

Ahmet BAKOĞLU

ORGANİK BAL ÜRETİCİSİ

Organik Arıcılık-Fındıklı

Organik Arıcılık Projesi-FındıklıGıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün organik arıcılık yapan kişileri destekleme amacı yürüttüğü proje kapsamında Fındıklı Şöförler Cemiyeti toplantı salonunda saat 12:00 de Tarım il Müdürü Sn Şafak Bulut'un katıldığı bir toplantı düzenlendi.

Toplantıda organik arıcılık şartları uygulanma şekli ile ilgili arıcılara bilgi verildi.

 

Fındıklı'da organik bal çalışmaları

Rize'nin Fındıklı ilçesi Kaymakamı Erkan KılıçRize'nin Fındıklı ilçesi Kaymakamı Erkan Kılıç, organik üretim konusunda ilçelerinin, Türkiye'nin önde gelen yörelerinden biri olacağı söyledi.

10:38 11 Temmuz 2008, Cuma

Kılıç, yaptığı açıklamada, ilçenin Yaylacılar köyünden sonra Çağlayan Vadisi Gürcüdüzü mevkisini de organik arıcılık alanı yapma girişimlerinde bulunduklarını belirtti.

Gürcüdüzü'nde çevreyi olumsuz etkileyebilecek herhangi bir durum olmadığını, bu nedenle organik arıcılık açısından ideal bir bölge olduğunu dile getiren Kılıç, ''Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile gerekli yazışmaları yaparak burada organik bal üretimine geçmeyi hedefliyoruz. Doğal şartlarda yapılan bal üretimini, sertifikasyon kurumlarıyla anlaşarak sertifikalandırmayı da planlıyoruz'' dedi.

Devamını oku...

Alaplı'da Arıcılık Kursu Açıldı

Alaplı'da arıcılık kursu açıldıZonguldak'ın Alaplı ilçesi Ziraat Odası ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ilçede arıcılık kursunun açıldığı belirtildi.

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, oda ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ilçede arıcılık kursu açtıklarını söyledi.

Alaplı Ziraat Odası Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi Perihan Taş tarafından verilen kursların devam ettiğini belirten Türkoğlu, "Oda ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği 5 Şubat 2013 başlayan kursumuz 29 Mart 2013 tarihinde sona erecektir.

Devamını oku...

Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi Fethiye'de Yapılacak

4.Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi Muğla'nın Fethiye ilçesinde yapılacak.

4. Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi Muğla'nın Fethiye ilçesinde yapılacak. Kasım ayında gerçekleştirilecek kongreye 30 ülkeden temsilci katılacak.

Arıcılık sektörünün sorunları her yıl gerçekleştirilen Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi'nde masaya yatırılıyor. Kongrede arı yetiştiriciliği ve hijyen, ana arı yetiştiriciliği ve damızlık, arı sağlığı, çam balı üretim alanları, arı ürünlerinin pazarlanması ve markalaştırılması konuları konuşulacak.

Devamını oku...